Na odškodnění za mrazy dosáhne víc sadařů, vláda změnila podmínky

22.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. března (ČTK) - Ovocnáři, kteří kvůli loňským jarním mrazům přišli o více než 30 procent obvyklých tržeb, mohou žádat stát o odškodnění. Původní hranice byla nad 50 procenty, změnu podmínek dnes schválila vláda. Podniky se budou moci obracet s žádostmi na ministerstvo zemědělství, které jim rozdělí 133 milionů korun. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Podle odhadu Ovocnářské unie ČR ztráty dosáhly zhruba 394 milionů korun.

Pěstitelé jablek a hrušek, kterým úrodu zničil loňský dubnový mráz, budou moci žádosti podávat od 3. do 13. dubna. Pěstitelé letních druhů ovoce, tedy broskví, meruněk, třešní, višní, švestek, rybízu a jahod, mají termín pro podávání žádostí od 19. do 30. června. Na podzim si za původních podmínek požádalo 56 pěstitelů letního ovoce o 14 milionů korun.

Obvyklé tržby se porovnávají s průměrem předchozích tří let. Pěstitelé, kteří přišli nejméně o 75 procent obvyklých tržeb, dostanou podporu ve výši 25 procent nákladů, ostatní pěstitelé 15 procent. \"V případě, že by součet oprávněných žádostí přesáhl alokovanou částku, budou sazby na kompenzace poměrně sníženy,\" uvedlo ministerstvo.

Na konci loňského dubna zasáhly jarní mrazy většinu ČR. Nejvýznamnější škody byly v teplejších oblastech republiky, především na jižní Moravě. Například meruňky byly na jižní Moravě zničeny ze 70 až 100 procent. U třešní byly ztráty hlavně na Mělnicku, na jižní Moravě a ve východních Čechách. Mrazy také poničily drobné ovoce jako je rybíz a jahody.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.