Výrobce elektromobilů Tesla v tržní hodnotě překonal GM

04.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 4. dubna (ČTK) - Výrobce elektromobilů Tesla Motors dnes z hlediska tržní hodnoty předstihl firmu General Motors (GM). Stal se tak nejhodnotnější automobilovou společností ve Spojených státech. Tržní hodnota Tesly během dnešního obchodování dosáhla 52,7 miliardy dolarů (přes 1,3 bilionu Kč), zatímco tržní hodnota GM činila 49,6 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Tesla již v pondělí v tržní hodnotě předstihla automobilku Ford Motor. Akcie Tesly zamířily vzhůru v reakci na zprávu o prudkém růstu odbytu v letošním prvním čtvrtletí.

Firma oznámila, že v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25.000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí.

Odbyt Tesly nicméně výrazně zaostává za prodejem tradičních automobilek. V loňském roce Tesla dodala zákazníkům 76.230 vozů, zatímco GM prodala zhruba deset milionů vozů. Investory však podle serveru BBC láká růstový potenciál Tesly.

V letošním prvním čtvrtletí Tesla zákazníkům dodala asi 13.450 sedanů Model S a zhruba 11.550 sportovně-užitkových vozů (SUV) Model X. Firma letos hodlá zahájit výrobu nového vozu Model 3. Ten se bude prodávat za 35.000 dolarů (888.000 Kč), takže bude výrazně levnější než automobily Model X a Model S, jejichž cena přesahuje 70.000 dolarů.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.