Fed: Ekonomika USA pokračuje v růstu, sílí tlak na zvyšování mezd

19.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 19. dubna (ČTK) - Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Řada firem ale byla nucena zvyšovat mzdy, aby si zajistila potřebné pracovníky. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Ekonomiku podporují spotřebitelské výdaje, cestovní ruch, stavebnictví a zpracovatelský sektor. Firmy ale navzdory tlaku na zvyšování mezd předpokládají, že inflace bude v příštích měsících mírná.

Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne začátkem května, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice. Centrální banka loni v prosinci a pak letos v březnu zvýšila úrokové sazby, na květnovém zasedání se takový krok ale nepředpokládá.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v březnu sestoupila na téměř desetileté minimum 4,5 procenta. Některé podniky tak podle zprávy Fedu mají potíže najít, získat a udržet si schopné pracovníky. Platí to zejména o technických profesích, které vyžadují vysoce kvalifikované lidi.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.