Mrazy zřejmě poškodily meruňky a jiné peckoviny, jablka odolala

21.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Holovousy (Jičínsko) 18. dubna (ČTK) - Mrazy, které v noci na dnešek zasáhly Českou republiku, zřejmě poškodily výsadby meruněk a broskví, částečně byly postiženy i švestky, třešně a hrušně. Konkrétní rozsah škod zatím nelze stanovit, známý bude v dalších dnech až týdnech. Opakovat by se však neměly loňské škody z mrazů, které úrodu srazily meziročně o pětinu a ovocnářům nadělaly ztráty téměř 400 milionů korun. Mrazy postihly i pěstitele v Polsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

\"Mrznout začalo kolem půlnoci a sady byly vystaveny zhruba osmihodinovému mrazu. Teploty někde klesaly až k minus šesti stupňům,\" popsal Ludvík. Například na Znojemsku se původně hrozivý vývoj po půlnoci otočil, protože se zatáhlo a teploty se z mrazu dostaly k nule. Jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, by se nynější vlna mrazů podle Ludvíka negativně dotknout neměla.

Ludvík připomněl, že loni na konci dubna byla situace s mrazy zcela odlišná, protože vlna mrazů trvala pět až šest dní za sebou. Sklizeň ovoce loni pak kvůli mrazům klesla o 20 procent na 150.100 tun. \"Nyní silný mráz trval jen jednu noc,\" uvedl Ludvík.

Ovocnáři v noci na dnešek na obranu před mrazy v sadech s meruňkami, švestkami a třešněmi nasadili například mlžení sadů, nebo v sadech pálili klestí a slámu. Pro zvýšení teploty v sadech použili i pálení svící.

Pominutím současné vlny mrazů však hrozba zničení úrody není zdaleka zažehnána. \"Riziko mrazových škod bude trvat ještě další čtyři týdny,\" varoval Ludvík. Například v roce 2011 mezi 4. až 6. květnem mrazy částečně nebo úplně poničily asi 10.500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent všech výsadeb v Česku. Tehdejší úroda 101.249 tun ovoce patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let.

Případná nižší úroda v Česku nemá na spotřebitelské ceny ovoce v ČR přímý vliv. Ceny ovoce v Česku se podle Ludvíka řídí cenami na evropském trhu. Pokud dochází k pohybu cen, tak nikoliv v důsledku nižší úrody v ČR, nýbrž v jiných pěstitelsky velkých zemích.


Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.