Unipetrol dnes oznámí výsledky za první čtvrtletí

27.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. dubna (ČTK) - Petrochemický holding Unipetrol dnes oznámí výsledky za 1. čtvrtletí letošního roku. Analytici předpovídají, že si v nich meziročně výrazně polepší. Hlavním důvodem je podle nich obnovení výroby v odstavených provozech a související pojistné plnění od pojišťoven.

V litvínovském areálu firmy předloni vypukl požár etylenové jednotky. Její rekonstrukce trvala déle než deset měsíců a byla ukončena v polovině loňského srpna. Náklady na rekonstrukci činily čtyři miliardy Kč. Druhá rafinérie firmy v Kralupech nad Vltavou byla kvůli havárií krakovací jednotky odstavena pět měsíců od poloviny května do poloviny října 2016.

V prvním čtvrtletí loňského roku Unipetrol vykázal ztrátu 25 milionů korun. Tržby se snížily o 26 procent na zhruba 17,7 miliardy korun. Firma pokles tehdy odůvodnila právě odstávkami ve výrobě. Letos za první čtvrtletí očekávají analytici meziroční růst tržeb o více než 60 procent na více než 28 miliard korun a čistý zisk mezi 2,5 až 2,9 miliardy korun.

Představenstvo Unipetrolu ve středu navrhlo valné hromadě firmy výplatu dividendy 8,30 Kč na akcii. Celkem by tak bylo akcionářům vyplaceno 1,5 miliardy korun. V loňském roce schválila valná hromada firmy dividendu 5,52 Kč na akcii. Předtím vyplatila společnost dividendu naposledy za rok 2007. Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.