Blatenská ryba obnovuje po ptačí chřipce chov kachen

27.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Blatná (Strakonicko) 27. dubna (ČTK) - Společnost Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, kde veterináři v zimě zlikvidovali kvůli ptačí chřipce téměř 60.000 násadových vajec a utratili přes 27.000 kachen, obnovuje chov. Firma požádala stát o náhradu škody, měla by dostat čtyři miliony korun. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Jiří Bláha. Firma s 80 zaměstnanci měla loni tržby 136 milionů Kč, zisk zatím nezveřejnila.

\"Po ptačí chřipce obnovujeme chov, protože kachny na Blatensku mají velkou tradici, chovají se tady více než 50 let, a měla by pokračovat. Druhá věc je, že je nám líto objektů, které by zůstaly nevyužity, jen by chátraly, jsou jednoúčelové pro chov drůbeže a myslíme si, že kachny umíme. Proto jsme se rozhodli obnovit chov, nakoupili jsme prvních 10.000 kachen a 9000 vajec. První káčata půjdou zhruba za 14 dní na porážku a vejce se budou líhnout tento týden,\" řekl Bláha.

V chovu bylo 30.000 kachen. Firma má čtyři haly na výkrm a další čtyři objekty, kde měla 4000 chovných kachen. U těch se ještě nerozhodla, jestli se k nim vrátí. \"Musíme splnit podmínky jako zasíťování výběhů, tím ale omezíme výběhy, protože vodu máme daleko,\" řekl ředitel.

Blatenská ryba požádala kvůli ptačí chřipce stát o kompenzace. Měla by dostat přes čtyři miliony Kč, část peněz už má na účtu. Asi 90 procent financí jde na likvidaci chovu a úhradu faktur s tím spjatých, za zbytek nakupuje společnost kachňata a obnovuje chov.

Firma má 80 zaměstnanců, po ptačí chřipce nikoho nepropustila. \"I když jsme pro ně práci neměli, tak jsme lidi drželi, platili je, částečně si vybírali dovolenou a pracovali na dezinfekci hal. Na tržbách nám kvůli ptačí chřipce u kachen vypadne to čtvrtletí,\" podotkl Bláha.

Krajská veterinární správa zahájila s firmou správní řízení pro porušení zásad biosecurity. Informaci potvrdil ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. \"Budeme s nimi mít jednání,\" uvedl.

Společnost Blatenská ryba hospodaří na 1550 hektarech rybníků, rozkládajících se na Strakonicku, Písecku a Příbramsku. Roční produkce ryb je 800 tun, při jarních výlovech slovili rybáři 72 tun tržních ryb a 40 tun plůdku a násady. \"Kormoráni tady byli krátce, protože zima byla poměrně dlouhá. Bylo jen pár problémových rybníků, kde jsme nasadili aerační techniku. S jarními výlovy jsme spokojeni,\" řekl Bláha.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.