Americká ropná dvojka Chevron se vrátila k zisku

28.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 28. dubna (ČTK) - Americká ropná dvojka Chevron se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku a její výsledek byl lepší, než se čekalo. Dopomohly k němu snížené náklady, prodeje majetku a zvýšené ceny ropy, sdělila dnes společnost.

Čistý zisk Chevronu dosáhl 2,68 miliardy dolarů (66,2 miliardy Kč) po ztrátě 725 milionů USD v loňském prvním čtvrtletí. Zisk na akcii bez zahrnutí jednorázových položek činil 1,23 USD a o 37 centů překonal průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Thomson Reuters.

Tržby Chevronu se zvýšily o 40 procent na 32 miliard dolarů. Objem těžby stoupl o 0,4 procenta na 2,67 milionu barelů denně v přepočtu na energetický ekvivalent ropy. Většinu růstu Chevron zaznamenal v Permské pánvi v západním Texasu, která je podle šéfa firmy Johna Watsona klíčovou oblastí pro další růst firemní produkce.

Zisk americké ropné jedničky Exxon Mobil vzrostl v prvním čtvrtletí více než dvojnásobně na čtyři miliardy dolarů. Rovněž výsledek Exxonu podpořily vyšší ceny ropy a snižování nákladů.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku v důsledku nadměrných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují kolem 50 dolarů, kam se dostaly na konci loňského roku po dohodě předních světových těžařů o snížení dodávek na trh.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.