Temelín dnes zahájil tříměsíční odstávku druhého bloku

19.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Temelín (Českobudějovicko) 19. května (ČTK) - V jaderné elektrárně Temelín dnes začala tříměsíční odstávka druhého bloku. Energetici při ní vymění čtvrtinu paliva a také zmodernizují kompenzátor objemu. Provozní personál odpojil druhý blok od přenosové soustavy dnes ve 21:00. V době odstávky energetici mimo jiné zkontrolují bezpečnostní systémy nebo vyzkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. ČTK to řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

\"O víkendu budeme blok vychlazovat. Například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů. Hned od pondělí se rozběhnou hlavní práce,\" řekl Sviták. Odstávku Temelín vede z nového řídicího centra.

V následujících třech měsících energetici vymění 43 palivových souborů. \"Tradičně zkontrolujeme bezpečnostní systémy, turbínu a další zařízení. Naopak poprvé od začátku provozu proběhne rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů,\" řekl Sviták. Součástí harmonogramu odstávky je i důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se provádí jednou za čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.

Plánovaná odstávka prvního temelínského bloku by pak měla začít 30. prosince. I v tomto případě ji ČEZ plánuje na tři měsíce.

Temelín vyrobil od začátku roku 7,2 terawatthodin elektřiny.

rek dr

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.