Slovensko ponechalo výhled letošního růstu HDP na 3,3 procenta

19.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 19. června (zpravodaj ČTK) - Slovenské ministerstvo financí ponechalo výhled letošního růstu slovenské ekonomiky na 3,3 procenta. Na příští rok úřad zlepšil odhad tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 4,2 procenta z dosavadních čtyř procent, vyplývá z nové prognózy ministerstva, které upozornilo na očekávané přehřívání domácí ekonomiky. Země by mohla dosáhnout nejrychlejšího hospodářského růstu v regionu.

 

Zatímco letos by podle ministerstva měly hospodářství Slovenska podpořit hlavně spotřeba domácností a investice, v příštím roce by se měl přidat export i díky spuštění nové výroby v bratislavské továrně automobilky Volkswagen a zahájení produkce v novém závodu britské automobilky Jaguar Land Rover.

Příspěvek nové produkce automobilového průmyslu vyvrcholí podle prognózy v roce 2019, kdy by HDP země měl stoupnout o 4,4 procenta. V dalším roce ministerstvo očekává zpomalení tempa růstu ekonomiky na 3,9 procenta.

\"Této zemi se daří. Tato vláda, byť k ní můžete mít jakékoliv výhrady, má obrovské výsledky,\" řekl k prognóze slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že Slovensko se stane ekonomickým lídrem v regionu střední Evropy.

Ministerstvo financí počítá s dalším poklesem míry nezaměstnanosti na historická minima. Z loňských 9,6 procenta by se nezaměstnanost na Slovensku měla dostat blízko k hranici šesti procent v roce 2020. V letošním roce prognóza počítá s vytvořením více než 40.000 nových pracovních míst.

Platy zaměstnanců na Slovensku, které zaostávají za zeměmi západní Evropy, budou podle ministerstva financí dále růst. Zatímco pro letošní rok úřad očekává zvýšení průměrné měsíční mzdy v zemi o 3,6 procenta na více než 1000 eur (26.200 korun), v roce 2020 by měl průměrný výdělek stoupnout o více než pět procent.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.