Patentový úřad bude moci využívat data ze systémů veřejné správy

19.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. června (ČTK) - Úřad průmyslového vlastnictví získá nově přístup k údajům v základním registru obyvatel, k údajům v informačním systému evidence obyvatel a k datům v informačním systému cizinců. Novelu, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Nová pravomoc má úřadu pomoci zajistit hladký průběh správních řízení, která úřad vede, a také pomoci při vedení rejstříků práv průmyslového vlastnictví.

Úřad bude mít podle tvůrců normy možnost využívat získané údaje jen v rámci výkonu své působnosti v rozsahu nezbytném pro plnění konkrétního úkolu. Změna zákona nemá mít podle vlády dopady na státní ani veřejné rozpočty. Lze očekávat pozitivní dopady na podnikatelské prostředí a pozitivní sociální dopady na přihlašovatele, vlastníky průmyslových práv a účastníky správního řízení v oblasti průmyslových práv, stojí v důvodové zprávě.

Úřad průmyslového vlastnictví rozhoduje o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory, užitné vzory, topografie polovodičových výrobků, ochranné známky a označení původu výrobků. Úřad předloni udělil 749 patentů a zapsal 1356 užitných vzorů. Zájem vzrostl zejména ze strany českých vynálezců, kteří získali nejvíce patentů za 20 let, celkem 576.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.