Patentový úřad bude moci využívat data ze systémů veřejné správy

19.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. června (ČTK) - Úřad průmyslového vlastnictví získá nově přístup k údajům v základním registru obyvatel, k údajům v informačním systému evidence obyvatel a k datům v informačním systému cizinců. Novelu, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Nová pravomoc má úřadu pomoci zajistit hladký průběh správních řízení, která úřad vede, a také pomoci při vedení rejstříků práv průmyslového vlastnictví.

Úřad bude mít podle tvůrců normy možnost využívat získané údaje jen v rámci výkonu své působnosti v rozsahu nezbytném pro plnění konkrétního úkolu. Změna zákona nemá mít podle vlády dopady na státní ani veřejné rozpočty. Lze očekávat pozitivní dopady na podnikatelské prostředí a pozitivní sociální dopady na přihlašovatele, vlastníky průmyslových práv a účastníky správního řízení v oblasti průmyslových práv, stojí v důvodové zprávě.

Úřad průmyslového vlastnictví rozhoduje o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory, užitné vzory, topografie polovodičových výrobků, ochranné známky a označení původu výrobků. Úřad předloni udělil 749 patentů a zapsal 1356 užitných vzorů. Zájem vzrostl zejména ze strany českých vynálezců, kteří získali nejvíce patentů za 20 let, celkem 576.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.