Automobilky nabádají Čínu, aby upustila od kvót na elektromobily

14.07.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Šanghaj 14. července (ČTK) - Světoví výrobci automobilů apelují na Čínu, aby odložila a zmírnila plánované kvóty na prodej elektromobilů a hybridních vozů. Navrhovaná opaření podle nich není možné splnit a navíc mohou mít vážné dopady na podnikání automobilek. Firmy to uvedly v dopise, jehož kopii zaslaly agentuře Reuters.

Dopis, který výrobci zaslali 18. června čínskému ministrovi průmyslu a informačních technologií, představuje dosud nejvýznamnější společnou odezvu světových automobilek na ambiciózní cíle čínské vlády v automobilovém sektoru. Jejich účelem je snížit znečištění ovzduší a také podpořit domácí výrobce v konkurenčním boji se zahraničními automobilkami.

Podle plánu, který Čína zveřejnila loni v září, se měly už příští rok elektromobily a hybridní vozy podílet na celkovém prodeji automobilek osmi procenty, v roce 2019 se tento podíl má zvýšit na deset procent a do roku 2020 na 12 procent.

Reuters na začátku června informoval, že Čína by mohla zavedení kvót odložit na rok 2019, přičemž firmám, které po tomto ročním odkladu nebudou s to kvóty splnit, umožní nahradit dodávky později. Takový byl alespoň výsledek jednání německé kancléřky Angely Merkelové a čínského premiéra Li Kche-čchianga. Později ale čínské ministerstvo průmyslu vydalo návrhy předpisů, které přísné prodejní kvóty potvrzují.

Nová čínská pravidla, která počítají s tvrdou penalizací i s odebráním licence, mohou mít na podnikání automobilek značný dopad. \"Navrhovaná pravidla není možné v daném ambiciózním termínu splnit. Přinejmenším by měla být odložena o rok a měla by být pružnější,\" uvádí se v dopise amerických, evropských, japonských a jihokorejských automobilek. Čínské ministerstvo odmítlo informace agentury Reuters komentovat.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.