Chemičce DEZA loni klesly tržby o devět procent na 7,075 mld Kč

11.08.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Valašské Meziříčí (Vsetínsko) 11. srpna (ČTK) - Valašskomeziříčské chemičce DEZA, která zpracovává dehet a surový benzol, loni klesly tržby o devět procent na 7,075 miliardy korun. Snížil se i zisk, před zdaněním činil 533 milionů korun, v předchozím roce to bylo o 70 milionů korun více. Pokles tržeb způsobily klesající ceny ropy, která ovlivňuje ceny výrobků podniku, zejména oleje na výrobu sazí a benzenu, zjistila dnes ČTK z výroční zprávy chemičky zveřejněné na webu www.justice.cz.

\"Rok 2016 pro nás nezačal nejlépe. Zaznamenali jsme jeden z nejhorších startů, když jsme v prvním čtvrtletí vykázali provozní ztrátu, a to zejména z důvodu pokračujícího propadu ceny ropy, který započal koncem roku předcházejícího,\" uvádí podnik ve výroční zprávě. Zatímco v prvním pololetí 2015 stál podle společnosti barel ropy 60 dolarů, v lednu 2016 cena klesla pod 30 dolarů.

\"Naštěstí od druhého čtvrtletí 2016 se cena ropy postupně zvyšovala a ekonomika společnosti se tak výrazně zlepšila. Rok jsme mohli zakončit na velmi slušných hodnotách hospodářského výsledku. Zásluhu na tom mělo také vysoké využití výrobních kapacit,\" je uvedeno ve zprávě. Zpracování dehtu překonalo hodnotu předchozího roku o dvě procenta, u benzolu stouplo meziročně o osm procent. \"I díky jisté \'stabilizaci\' na Ukrajině, odkud nakupujeme téměř 30 procent surovin, se společnosti podařilo zajistit nákup dostatečného množství surovin a prodeje výrobků,\" stojí ve zprávě.

Nižší zisk firmy způsobila zejména nižší dividenda přijatá od společnosti CS CABOT. \"Provozní hospodářský výsledek naopak vykázal meziroční zlepšení o 62 milionů korun na 371 milionů korun,\" píše se ve zprávě. Export se na loňských tržbách podílel pěti miliardami korun, o rok dříve to bylo 5,6 miliardy korun, nejvíce produkce směřovalo do Německa, Itálie a Polska.

DEZA loni investovala 344 milionů korun, největšími akcemi byly investice do skladů a kompresorů vodíku za 82 milionů korun a rekonstrukce laboratoří za 66 milionů korun, obě akce by měly být dokončeny letos.

Společnost loni zaměstnávala téměř tisíc zaměstnanců, průměrná mzda činila 31.171 korun, předloni 30.699 korun. \"V loňském roce jsme se potýkali s největší fluktuací zaměstnanců za poslední léta. Abychom tomuto obecnému trendu úbytku kvalifikovaných pracovníků čelili, již dlouhodobě spolupracujeme s řadou středních a vysokých škol. Dohodli jsme se také s odbory na významném navýšení všech tarifních stupňů a způsobu výpočtu případných odměn plně vázaných na dosahovaný hospodářský výsledek,\" uvádí podnik ve výroční zprávě.

Akciovou společnost DEZA tvoří základní výrobní závod ve Valašském Meziříčí a územně odloučený provoz v Otrokovicích na Zlínsku. V roce 1999 byla DEZA začleněna do vlastnické struktury skupiny Agrofert Holding.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.