Bouřky poškodily lesy na Moravě, někde bude zákaz vstupu

11.08.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Olomouc 11. srpna (ČTK) - Silný vítr v posledních dvou dnech poškodil v lesích v jižní části Olomouckého kraje a severně od Brna zhruba 60.000 metrů krychlových dřeva. V lesích není po bouřkách kvůli vyvráceným či polámaným stromům bezpečno. Jejich správce jedná s radnicemi o zákazu vstupu do nejvíce poškozených lesních porostů, řekla dnes ČTK mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Poškozeny jsou po bouřkách lesy v okolí Šternberka u Olomouce, Mohelnice na Šumpersku a Olomouce, kde silný vítr poničil zhruba 50.000 metrů krychlových dřeva. Stromy zlomil nebo vyvrátil. \"Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi,\" upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek.

Společnost Lesy ČR už požádala městské úřady v Litovli a Uničově, aby v postižených porostech zakázaly lidem vstup do lesů. V porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. \"Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října,\" uvedl Tomáš Pospíšil ze společnosti Lesy ČR.

Severně od Brna a v okolí obcí Sloup, Vysočany, Lipovec, Holštejn, Krasová, Kotvrdovice a Senetářov vítr poškodil zhruba 10.000 metrů krychlových dřeva. Popadané stromy místy přehradily cyklotrasy a zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem. \"Případný zákaz vstupu do lesa budeme s radnicí v Blansku řešit v pondělí,\" uvedl Dalibor Šafařík z Lesů ČR.

Bouřky se silným větrem zasáhly Moravu ve čtvrtek ráno. Další vlna bouřek přišla v noci na pátek. Například hasiči v Olomouckém kraji za čtyřiadvacetihodinovou směnu evidují 250 zásahů.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.