Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,5 procenta

11.08.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. srpna (ČTK) - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX od minulého pátku ubral 0,5 procenta na 1021,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce nápojů Stock Spirits. Nejhůře se vedlo cenným papírům bankovní skupiny Erste, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie posílily o 0,4 procenta.

\"Uplynulý týden byl především o geopolitickém napětí mezi USA a Severní Koreou (KLDR), které přineslo rozkolísanost na finanční trhy. Hrozba jaderného útoku přinesla zájem o defenzivní aktiva a naopak prodejní náladu na ta riziková. Americké akciové indexy ustoupily ze svých rekordních hodnot a Evropa byla v závěsu,\" popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group, která oslabila o 3,2 procenta na 929,9 Kč. U banky se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Titul reagoval shodně s vývojem evropského finančního sektoru, který byl pod tlakem v návaznosti na geopolitické napětí.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits, která přidala 13,3 procenta na 53,8 Kč. Stock Spirits zveřejnil solidní výsledky za druhý kvartál. Investory navíc potěšila informace o stabilizaci situace v Polsku, které bylo důvodem pro dřívější zhoršené hospodaření.

I v příštím týdnu se trh zaměří především na geopolitiku. Tedy konkrétně na možnou další výměnu názorů mezi USA a KLDR. Potenciální hrozba ozbrojeného konfliktu je nepochybně možným rizikem pro akciové trhy. Výsledková sezona by měla již jen dokreslovat současné pozitivní vyznění. \"Celkově zůstáváme opatrní a očekáváme vyšší rozkolísanost, ale v základním scénáři předpokládáme následné uklidnění situace a návrat pozitivního sentimentu,\" dodal analytik.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.