Růst ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí vyšší než odhady ČNB

01.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 1. září (ČTK) - Růst ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí proti odhadům České národní banky vyšší o 1,2 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 4,7 procenta a mezičtvrtletně o 2,5 procenta.

Odchylka meziročního růstu HDP od prognózy ČNB byla způsobena vyšším příspěvkem všech výdajových složek s výjimkou spotřeby vlády. Růst spotřeby domácností zrychlil nad čtyři procenta, tedy více, než očekávala ČNB. \"Robustní zvyšování spotřeby domácností přitom odráží zrychlující mzdovou dynamiky, rostoucí optimismus spotřebitelů a nadále nízké úrokové sazby,\" uvedl Holub. Naopak spotřeba vlády podle něj nečekaně zpomalila své růstové tempo.

V souhrnu ČNB konstatovala, že ve druhém čtvrtletí se dále výrazně zrychlil růst české ekonomiky, a to v podstatně větší míře, než ČNB odhadovala. Růst HDP by měl podle ČNB letos být 3,6 procenta a v následujících dvou letech setrvat mírně nad hranicí tří procent.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.