Politici chtějí měnit strukturu ekonomiky a vyrovnat rozpočty

12.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. září (ČTK) - Zástupci hlavních politických stran se na předvolební debatě vesměs shodli na nutnosti vyrovnaných veřejných rozpočtů. Vyslovili se i pro změnu struktury ekonomiky od levné montovny k výrobkům s vyšší přidanou hodnotou. Podporují také digitalizaci veřejné správy, vzdělání, vědu a výzkum a snížení byrokracie. Rozdílné názory mají na daňové změny.

\"Prioritou je vyrovnaný rozpočet, vypadá to, že i letos bude přebytkový,\" uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. \"Ekonomický růst máme ve svých rukou, a to tím, že budeme investovat,\" dodal. Připomněl špatné čerpání peněz z evropských fondů, problémem je podle něj i nízká nezaměstnanost. \"Vláda by měla konečně začít řídit,\" dodal.

Pro celkovou změnu ekonomického modelu se vyslovil ministr zahraničí (ČSSD) Lubomír Zaorálek. \"Měli bychom podpořit malé, střední podniky,\" řekl. Současný ekonomický model podle něj vede do \"pasti\" nízkých mezd. \"Pokud chtějí podnikatelé zaměstnávat lidi z Ukrajiny, ať jdou podnikat na Ukrajinu,\" řekl. Babiš se proti tomu ohradil a poukázal na Polsko, kde je podle něj milion Ukrajinců. \"Není to pravda, neohrožuje to naše lidi. Jeďte se tam podívat,\" řekl.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že by měla fungovat základní trojnožka - průmysl, věda a výzkum a vzdělání. Důležité je podle něj dlouhodobě vyrovnané veřejné financování. \"U daní dáváme přednost stabilitě, nechceme s nimi nyní příliš hýbat,\" podotkl. Výzvou je podle něj digitalizace a elektronizace státní správy.

\"Bývali jsme kovárnou východní Evropy, nyní jsme montovnou západní Evropy,\" řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Rozpočtová politika by se podle něj měla vázat na dlouhodobé strategické výhledy. Česká ekonomika by neměla konkurovat daňovým dumpingem, poznamenal.

Prioritou TOP 09 je podle jejího místopředsedy Miroslava Kalouska rozpočtová odpovědnost. K tomu se podle něj váže nutnost reformy penzijního a zdravotního systému. Rovněž on se vyslovil pro změnu struktury ekonomiky. Chce též změnit strukturu daňové zátěže, snížit například odvody za sociální pojištění.

Podobnou změnu v nižším zdanění práce plánuje i místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Upozornil v této souvislosti na problém nízkých mezd. Jeho strana chce podle jeho slov návrat ke dvou sazbám DPH, zrušit daň z nabytí nemovitosti či silniční daně za motorová vozidla.

Debatu uspořádala Britská obchodní komora v ČR ve spolupráci s Americkou obchodní komorou, Francouzsko-českou obchodní komorou a Severskou obchodní komorou.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.