Silničáři provizorně otevřeli most u Černé Hory, podepřeli jej

13.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Černá Hora (Blanensko) 13. září (ČTK) - Řidiči ode dneška znovu projíždějí z Brna na Svitavy po mostě, který vede po silnici I/43 okolo Černé Hory na Blanensku. Při dvouměsíční uzavírce jej specializovaná firma podepřela a svázala, takže unese jednosměrný provoz, přestože je v havarijním stavu. Konstrukci budou silničáři nepřetržitě monitorovat. Na přelomu ledna a února příštího roku se počítá s demolicí mostu a následně se stavbou nového, který má být hotový na konci roku 2018, řekl dnes na briefingu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Most se uzavřel pro veškerou dopravu nečekaně 20. července. Při opravách se zjistilo, že je v takovém stavu, že je nutné jej nahradit novým. Vzhledem k tomu, že přes Černou Horu od té chvíle začala jezdit tranzitní doprava oběma směry, tedy 15.000 aut denně včetně kamionů, domluvilo se ŘSD s městysem a Jihomoravským krajem na provizorním řešení. Díky němu z obce zmizí alespoň polovina projíždějících aut. \"Ještě do zimy opravíme za šest milionů průtah Černou Horou, protože silnice není na takovou zátěž stavěná,\" řekl Rýdl.

ŘSD už od zavření mostu pracuje na výběrovém řízení na stavbu nového mostu. \"Se stavbou chceme začít na jaře příštího roku, aby auta mohla jezdit po novém už na konci roku 2018, stát by měl zhruba 70 milionů korun,\" řekl Rýdl. Součástí výběrového řízení je i stanovení dopravního režimu. Stále se tedy řeší objížďka pro kamiony nad 12 tun, které by tak nejezdily před okny domů lidí v Černé Hoře. V úvahu přichází odklon ze Svitav do Brna po silnici I/35 na Mohelnici a dále po dálnici D35 k Olomouci a do Brna po dálnicích D46 a D1.

V Černé Hoře zatím platí dočasné snížení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu, pro pěší vznikly nové přechody a v některých místech je kvůli plynulosti provozu zakázané odbočování doleva.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.