Praxe dvojí kvality potravin není v EU přípustná, uvedl Juncker

13.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Štrasburk 13. září (ČTK) - Praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná, prohlásil dnes v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

Juncker problém, na který Češi a Slováci v EU opakovaně upozorňují, zmínil ve svém letošním projevu o stavu unie, předneseném v polovině funkčního období jeho komise.

\"Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,\" prohlásil šéf komise. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.

Sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová, která na problém poukazuje v europarlamentu už delší dobu, Junckerova slova uvítala. \"Mohu pouze dodat, že sice pozdě, ale přece. Dvojí standardy čehokoliv jsou nepřijatelné a nebavme se pouze o kvalitě potravin či jiných produktů. Tématem pro nás musí být reálné sbližování životní úrovně,\" uvedla v prohlášení.

Česká republika začala na problematiku méně kvalitních výrobků, které jsou v českých obchodech k dostání ve stejných obalech ale s jiným obsahem než na západ od hranic, upozorňovat hlasitěji před několika měsíci. Věc opakovaně zmiňoval například ministr zemědělství Marian Jurečka na setkáních se svými kolegy z dalších unijních zemí. Před prázdninami téma v Bruselu při jednáních s Junckerem opět otevřel také slovenský premiér Robert Fico.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.