Italská ropná společnost Eni rozšíří spolupráci s čínskou CNPC

13.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Milán 13. září (ČTK) - Italská těžební společnost Eni a čínská státní energetická společnost China National Petroleum Corporation (CNPC) dnes podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti produkce zkapalněného zemního plynu (LNG) a obchodu. Eni očekává, že krok jí usnadní přístup na rozsáhlý čínský trh, uvedla agentura Reuters.

Dohoda zahrnuje spolupráci na průzkumu a těžbě, v produkci LNG, v petrochemickém průmyslu i v obchodu, a to jak v Číně, tak i v zahraničí, uvedly firmy bez dalších podrobností.

Kvůli značnému znečištění ovzduší se Čína snaží zvyšovat spotřebu zemního plynu. Těžba ropy a plynu ze stávajících, stárnoucích ložisek ale klesá, proto země obrací pozornost k průzkumu nalezišť. Vyčlenila už také značné prostředky na investice do plynovodní infrastruktury.

Státem ovládaná společnost Eni chce posílit své podnikání v oblasti LNG, aby pokryla rostoucí poptávku počátkem příštího desetiletí. Surovinovou základnu hledá právě v Asii.

Obě firmy už na některých projektech spolupracují. CNPC před pěti lety koupila 20procentní podíl na velkém ložisku zemního plynu, které má Eni v Mozambiku. Podniky také drží podíly na ropném poli Kašagan v Kazachstánu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.