Vlastníci lesů: Zákaz těžby přišel pozdě, je málo komplexní

14.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. září (ČTK) - Stát nejedná při zákazu těžby zdravých borovic a smrků dostatečně razantně a komplexně, řekl dnes ČTK předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR František Kučera. Na rozšíření kůrovce podle něj nese vinu i správa státních lesů. Vypisuje dlouhodobé tendry na těžbu dřeva na pozemcích ve vlastnictví Lesů ČR. Nedokáže potom přinutit těžařské společnosti, aby dostatečně rychle kůrovcové dřevo odstraňovaly, domnívá se. Lesy ČR hospodaří na téměř polovině českých lesních pozemků.

\"Považujeme to za velice problematické, opatření měla přijít daleko dřív. Je to chytání kočky za ocas,\" komentoval dnešní rozhodnutí ministerstva zemědělství Kučera. Kůrovec podle něj nemá na podzim už tendenci ke množení, je jen zavrtaný ve stromech. \"Kroky měly přijít začátkem léta nebo v jarních měsících, aby kalamita byla potlačena,\" myslí si. Stát by měl celou situaci řešit jako celek, tedy včetně problematiky přetížení menších cest těžebními vozidly, situaci místo ministerstva měla podle něj řešit celá vláda.

\"Původní návrh ministerstva mělo být zastavení úmyslných těžeb až do konce března. Proti tomu jsme se zásadně postavili, dřevozpracující podniky by zkolabovaly, my bychom neměli finanční prostředky, abychom mohli dál fungovat, protože bychom v prvním čtvrtletí v místech, kde není kalamita, nemohli těžit. Vlastníci by museli propustit zaměstnance, protože by neměli tři měsíce práci,\" uvedl předseda.

Kompenzaci podle něj dostanou vlastníci lesa pouze ze standardních dotačních programů, jako je Program rozvoje venkova, nebo z peněz přerozdělovaných Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem. Tato pomoc je však podle něj pomalá.

Ministerstvo zemědělství dočasně zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi těžbu smrků a borovic. Je podle něj třeba zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Za porušení státního nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do jednoho milionu korun.

Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené kůrovcem by mělo být zpracováno do konce března 2018.

Odborníci z Lesní ochranné služby loni zaevidovali rekordní objem vytěženého kůrovcového dříví. Šlo o tři miliony metrů krychlových, což je dvojnásobek předloňských hodnot. Údaje, které odborníci získávají od lesních správ a vlastníků lesů, jsou přibližně ze 70 procent ČR, ze zbylých 30 procent státu tyto údaje nemají. Po přepočtu na celou zemi by tak mohlo jít až o 4,3 milionu metrů krychlových vytěženého dříví

Těžba dřeva v českých lesích se loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o devět procent na 17,6 milionu metrů krychlových bez kůry. Jde o třetí nejvyšší hodnotu za dobu sledování, růst objemu do značné míry zapříčinila nahodilá těžba. Skoro osm desetin vytěženého dříví tvořil smrk. Nahodilá těžba, tedy těžba kvůli zpracování seschlých, nemocných nebo polámaných stromů, loni stoupla o 1,2 milionu metrů krychlových na 9,4 milionu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.