Lesy ČR již těžby zastavily, posunuly termín miliardového tendru

14.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Hradec Králové 14. září (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) přivítal dnešní rozhodnutí ministerstva zemědělství zakázat kvůli kalamitě z kůrovce a větru těžby smrkového a borového dřeva. Samotné Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, již úmyslné těžby jehličnatého dříví zastavily. Pro ČTK to uvedl výrobně technický ředitel LČR Václav Lidický. Lesy ČR také kvůli situaci na trhu se dřevem opět posunuly termín podání nabídek do třímiliardového tendru na lesní práce a těžbu, a to z 20. září na 10. října.

\"Vítáme opatření ministerstva zemědělství jako krok k přednostnímu zpracování nahodilých těžeb ve všech postižených lesích,\" uvedl Lidický. Pilařské a další dřevozpracující provozy budou moci přednostně zpracovat dříví z kalamit.

Posunutí termínu pro odevzdání obálek do pětiletého lesnického tendru 2018+ státní podnik zdůvodnil rozkolísanou situací na trhu se dřevem, kdy jeho ceny jsou kvůli kůrovcovým a větrným kalamitám pod tlakem. \"Posunutím termínu vychází LČR vstříc potenciálním smluvním partnerům, kteří nyní nemohou ve svých nabídkách stanovit reálné ceny dříví,\" uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Z nabídnuté ceny se následně vychází po celou dobu pětiletého kontraktu. Termín podání nabídek podnik už posunoval, původní první termín byl 5. září.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.

Nařízení ministerstva o zákazu těžby začne platit na přelomu října a listopadu a má trvat do konce letošního roku. Výjimku z nařízení mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové kůrovcové těžby. Situaci pak ještě zhoršila nedávná větrná kalamita. Podle údajů ministerstva ze začátku září se zatím eviduje zhruba 1,1 milionu metrů krychlových kalamitního dříví, hlavně smrku. Na trh se dřevem navíc působí i důsledky větru v Polsku a v Bavorsku, které snižují cenu dříví.

Zdeněk Rychtera dr

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.