Bankovní rada ČNB dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb

27.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. září (ČTK) - Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů ale rada dnes spíše ponechá úrokové sazby beze změny a k jejich zvýšení přistoupí až na listopadovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu. Hlasování členů rady o změně ovšem podle nich bude zřejmě ve středu velmi těsné. Zasedání rady se zúčastní všech sedm členů.

Například hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že i guvernér ČNB Jiří Rusnok nedávno uvedl, že by upřednostnil rozhodnutí o změně sazeb až s novou prognózou. \"Bankovní rada tak může růst sazeb nechat na listopad s vědomím, že odložení zpřísnění měnových podmínek o měsíc příliš zásadnější rozdíl v dopadech na ekonomiku nepřinese,\" uvedl.

Na počátku srpna bankovní rada zvýšila úrokové sazby, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Pro další růst sazeb pak podle ekonomů hovoří hlavně nad očekávání dobrý vývoj ekonomiky.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.