Volby do zastupitelstev obcí a Senátu ČR 2022: kde a kdy volit

19.09.2022 | , Finance.cz
Volby


Ať už budete volit toho, nebo onoho, důležité je především hlavně k volbám jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás bude stát jen trošku času, ale ovlivní podobu ČR či vašeho nejbližšího okolí na několik dalších let. Možná jdete k volbám rutinně, možná úplně poprvé… Víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?

Volby do zastupitelstev obcí a senátu se konají v těchto termínech:

 • pátek 23. září 2022 od 14.00 do 22.00 hodin,
 • sobota 24. září 2022 od 8.00 do 14.00 hodin.

A stejně tak budou otevřeny volební místnosti. Hodit volební lístek tak můžete v pátek po cestě z práce domů. Anebo v sobotu před obědem. Jak ale najít svou volební místnost?

Volby

Zdroj: Shutterstock

Proč se volí do zastupitelstev obcí a senátu?

Volby do obecních zastupitelstev se konají každé 4 roky. V přímých volbách občané ČR volí své zástupce do obecního zastupitelstva, z něhož vzejde rada obce a starosta na ustavujícím zastupitelstvu, které svolává dosluhující starosta.

Noví senátoři se volí vždy po jedné třetině (27 senátorů) každé dva roky a jsou vždy spojeni s jinými volbami. Mandát senátora trvá 6 let.

Volební místnosti jsou většinou umístěny ve školách, v úředních budovách či v jiných veřejných budovách, které patří městu či kraji. Nejčastěji se jedna volební místnost tradičně opakuje v mnoha dalších volbách, na stejné místo tak chodíte volit do Poslanecké sněmovny, senátory, starostu i krajské zastupitele, stejně jako prezidenta. Pokud výjimečně dojde ke změně místa, novou lokaci volební místnosti a její novou adresu byste měli najít na městském a obecním úřadu. 

Místo voleb totiž vyhlašuje starosta, který má povinnost ve lhůtě 15 dnů před konáním voleb stanovit místo konání voleb a oznámit ho. Pokud si tedy nejste jistí, kde je vaše volební místnost, informace najdete na úředních místech či webových stránkách vaší obce. Na místě by pak měla být volební místnost řádně označena.

Žijeme v době online, kde na internetu najdu svou volební místnost 

Pokud si chcete najít adresu své volební místnosti na internetu, máte několik možností. Většina měst například tyto informace běžně zveřejňuje na svých webových stránkách a na sociálních sítích. Takže na www.vašeměsto.cz požadované informace najdete.

Další možností je využít chytré app-mapy, které vám ukáží volební místnost po zadání adresy. Nevýhodou ovšem je, že na online mapách nejsou plně k dispozici informace z celé ČR. Ale pro velká města to funguje docela spolehlivě.

Pokud si chcete jenom zjistit, do jakého volebního okrsku patříte, tuto informaci najdete na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Jak volit do obecního zastupitelstva?

 1. Pro provedení hlasování potřebujete s sebou občanský průkaz či cestovní pas. Volební lístky si můžete vzít z domu, ale je možné o ně požádat až ve volebních místnostech.
 2. Po příchodu do volební místnosti nejdříve prokážete svou totožnost, aby vás mohl člen komise identifikovat.
 3. Člen volební komise si vás následně odškrtne ze seznamu voličů a dá vám obálku. V případě, že nemáte volební lístky, požádáte o ně člena volební komise.
 4. Poté se odeberete za plentu, kde zvolíte 1 stranu či můžete zakřížkovat vybrané kandidáty (maximální počet je dle počtu zastupitelů).
 5. Volební lístek vložíte do obálky, kterou vám předal člen volební komise. Obálku s volebním lístkem vhodíte do hlasovací urny. Tímto máte odvoleno.
 6. Pozor: při volbách do obecního zastupitelstva nemůžete volit mimo váš volební okrsek na voličský průkaz.

Jak volit do Senátu ČR?

 1. Pro provedení hlasování potřebujete s sebou občanský průkaz či cestovní pas, případně voličský průkaz. Volební lístky si můžete vzít z domu, ale je možné o ně požádat až ve volebních místnostech.
 2. Po příchodu do volební místnosti nejdříve prokážete svou totožnost, aby vás mohl člen komise identifikovat.
 3. Člen volební komise si vás následně odškrtne ze seznamu voličů a dá vám obálku. V případě, že nemáte volební lístky, požádáte o ně člena volební komise.
 4. Poté se odeberete za plentu, kde zvolíte 1 kandidáta.
 5. Volební lístek vložíte do obálky, kterou vám předal člen volební komise. Obálku s volebním lístkem vhodíte do hlasovací urny. Tímto máte odvoleno.
 6. Pozor: při volbách do Senátu ČR můžete volit mimo vaši obec na voličský průkaz, ten ovšem můžete získat do 21. září 2022. Volit na voličský průkaz můžete pouze ve vašem volebním obvodu (okresu).

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 222 krát

Články ze sekce: Volby