Otcovská dovolená v roce 2019

22.02.2019 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2019.

Peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek lze v dnešní době již delší dobu čerpat přes otce. Podmínkou ale samozřejmě je, že se v tomto ohledu vystřídal s matkou. V některých zemích pak mají tu výhodu, že doma mohou zůstat i oba rodiče zároveň. Od začátku roku 2018 tomu tak je i v ČR, protože začala fungovat dávka tzv. otcovské poporodní péče.

Vše o otcovské dovolené 2019


Kdo má nárok na sociální dávku?

Na dávku otcovské poporodní péče mají nárok zaměstnanci a OSVČ, kteří splnili dostatečně dlouhou účast na nemocenském pojištění. V tomto případě to budou rovné tři měsíce bez přerušení před nástupem na otcovskou. Případný zájemce o dávku musí také dále splňovat jedno z těchto pravidel:

  • Být zapsán na matrice jako otec narozeného dítěte.
  • Převzít do náhradní rodinné péče (adopce, pěstounská péče apod.) dítě mladší 7 let.

Placenou dovolenou pak může čerpat v průběhu prvních šesti týdnů od narození dítěte anebo první den od osvojení dítěte. Na volno má ale právo i v případě, kdy je matka s dítětem ještě stále v nemocnici. Výjimku by pak tvořila snad jen pouze situace, kdy by dítě bylo hospitalizováno po dobu celého šestinedělí.

TIP: Kalkulačka porodného

Otec navíc nesmí během podpůrčí doby pracovat v zaměstnání, kde mu poporodní péče byla uznána. Všeobecně také neplatí pravidlo, že co dítě, to dávka, nýbrž co porod, to dávka. Dávku tedy otec dostane vždy pouze za jeden porod, a to i kdyby šlo o narození trojčat či více dětí. Důležité je také zmínit, že pokud by byl náhodou hospitalizován otec, čerpání dávky se nepřerušuje. Přerušeno navíc není ani v případě úmrtí dítěte během podpůrčí doby.

Jak dlouho budou tatínci doma?

Otcovská dovolená v Česku společně s vyplácením poporodní péče trvá pouze 1 týden. Nevýhodou je, že dovolenou není možné nijak přerušit ani rozdělit. Tatínkům je každý den vypláceno 70 % z denního vyměřovacího základu mzdy. Vyměřovací základ je pak počítán stejným způsobem jako u mateřské, čili sečtením hrubých výdělků za poslední rok a jejich následným vydělením počtem dnů.

 

Jak a kde si zažádat?

Pokud si chcete zažádat o otcovskou poporodní péči, vyřizuje se stejným způsobem jako mateřská. Zaměstnavatel je povinen ji schválit a vaši žádost poté doručí na příslušnou OSSZ. Kolik otců si zažádalo o otcovskou v roce 2019?

Kolik se bere v EU za otcovskou dovolenou?

Země

Délka dovolené

Výše náhradní mzdy

Belgie

19 týdnů

25,8 %

Česká republika

7 dní

70 %

Dánsko

2 týdny

54, 1 %

Estonsko

2 týdny

100 %

Finsko

9 týdnů

70,7 %

Francie

28 týdnů

20,2 %

Itálie

1 den

100 %

Lucembursko

26 týdnů

39,8 %

 Maďarsko

1 týden

100 %

Německo

9 týdnů

65 %

Nizozemsko

2 dny

100 %

Polsko

2 týdny

100 %

Portugalsko

21 týdnů

54,2 %

Rakousko

9 týdnů

80 %

Řecko

2 dny

100 %

Slovinsko

2 týdny

90 %

Španělsko

2 týdny

100 %

 Švédsko

10 týdnů

75,6 %

 Velká Británie

2 týdny

20,6 %

TIP: Vypočítejte si výši mateřské!

TIP 2: Kalkulačka otcovské

Nejdelší otcovskou dovolenou má v Evropské unii Francie a těsně za ní se drží Lucembursko. V Estonsku pak trvá oproti předešlým pouze 2 týdny, ale za to je po to celou tuto dobu novopečeným tatínkům vyplácena stejně vysoká mzda, jakou by získali při běžném chození do práce, čili rovných 100 % denního vyměřovacího základu.

Nejdelší otcovskou dovolenou na světě pak mají v případě Jižní Koreje (53 týdnů, 30,7 %) a v Japonsku (52 týdnů, 58,4 %).

Zdroj: OECD

Jak se vyplácí otcovská dovolenáPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 80 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY