Česká ekonomika zrychlila meziroční růst na pět procent

14.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. listopadu (ČTK) - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila meziroční růst na pět procent ze 4,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Jde o nejrychlejší tempo za dva roky. Mezičtvrtletně HDP zpomalil růst ze 2,5 na 0,5 procenta. V prvním odhadu to dnes uvedl Český statistický úřad. Podle ekonomů údaje naznačují, že celoroční růst ekonomiky by mohl být 4,5 až pět procent. Koruna v reakci na výsledky posílila.

Podle předběžného odhadu ČSÚ přispěly k meziročnímu růstu rovnoměrně všechny hlavní výdajové složky HDP. Na růstu domácí poptávky se podílela stabilně rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství, především průmyslu, ale i odvětvím služeb.

Ekonomové upozornili, že česká ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě. \"Česká republika aktuálně patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě spolu s Pobaltím, Slovenskem, Rumunskem, Maltou a Irskem,\" uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Česká ekonomika přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zažívá vrchol svého cyklického růstu. \"Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit. Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně rostoucí zaměstnanost a silný růst mezd,\" uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Česká měna v reakci na výsledek zpevnila vůči euru během 20 minut obchodování o tři haléře na 25,53 Kč/EUR, vyplývá z dat společnosti Patria Finance. Podle analytika Akcenty Miroslava Nováka nelze vyloučit, že během dne posílí na nová maxima pod 25,50 Kč/EUR.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.