Koruna dnes nejprve oslabovala, odpoledne ale ztráty smazala

06.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 6. prosince (ČTK) - Koruna se dnes dopoledne po zveřejnění říjnových maloobchodních tržeb dostala až k 25,70 Kč/EUR, což byla nejslabší úroveň od poloviny října. Odpoledne ale své ztráty umazala a v 17:00 byla podle serveru Patria Online ve srovnání s úterním závěrem o tři haléře silnější. Obchodovala se za 25,63 Kč/EUR. K dolaru česká měna o tři haléře oslabila na 21,72 Kč/USD.

Maloobchodní tržby bez aut v říjnu nepatrně zpomalily meziroční růst na 6,3 procenta, což bylo za očekáváním analytiků. \"Navíc letošní říjen nabídnul o dva pracovní dny více než ten loňský. Po očištění se tak růst maloobchodu smrsknul na 3,9 procenta,\" uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Předpokládá ale, že o Vánocích utratí Češi rekordní peníze a celá zima bude pro maloobchod velmi dobrá.

\"České měně nepomáhá především skutečnost, že se blíží konec roku, kdy zahraniční investoři uzavírají své korunové pozice a přispívají tak k jejímu oslabení,\" míní analytička Komerční banky Monika Junicke. Podobný vývoj zažívají i další regionální měny.

Podle Pikory korunu nepodpoří ani situace na politické scéně, protože je nepřehledná. Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval premiérem Andreje Babiše (ANO), jeho vládu pak chce jmenovat příští týden. Babiš ale nemá zajištěnu důvěru Sněmovny, stále existuje i možnost rozpočtového provizoria. \"K tomu se přičítají blížící se Vánoce a obvyklé uzavírání pozic. Vůbec bych se nedivil, kdyby si zahraniční hráči vybrali zisky a vrátili se na trh až v lednu,\" dodal Pikora.

Kurz české měny: Předchozí závěr Dnes kolem 17:00 Kč/EUR 25,66 25,63 Kč/USD 21,69 21,72

Zdroj: Patria Online

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.