Růst technologických akcií v USA kompenzoval oslabení energetiky

06.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 6. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes nevykázaly výraznější pohyb, po nedávných výprodejích se do pozice tahounu trhu dostal technologický sektor, jehož růst kompenzoval oslabení energetických titulů.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,16 procenta a uzavřel na hodnotě 24.140,91 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,01 procenta a skončil na 2629,27 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,21 procenta na 6776,38 bodu.

Technologický sektor se zotavuje z výprodejů poslední doby, akcie Microsoftu, Facebooku a Alphabetu stouply o více než jedno procento. V centru pozornosti investorů je stále návrh daňového zákona a v tuto chvíli převažuje optimismus.

Dvouprocentní pokles cen ropy, které reagovaly na překvapivě silný růst zásob benzinu ve Spojených státech, přinesl oslabení energetických titulů. Schlumberger, Exxon a Chevron odepsaly 0,4 až 2,3 procenta a oborový index S&P 500 ztratil 1,2 procenta.

Dolar dnes pokračuje ve vzestupu, dál jej podporuje hlavně optimismus kolem daňové reformy v USA. Index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:50 přidával 0,2 procenta na 93,57 bodu. K japonskému jenu dolar oslabil o 0,34 procenta na 112,22 JPY. Část analytiků to spojuje s oznámením prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. Tento krok podle pozorovatelů ohrožuje stabilitu na Blízkém východě a japonský jen má pověst bezpečné měny, což mimo jiné znamená, že těží z geopolitických a finančních problémů.

Euro vůči dolaru ztrácelo skoro 0,3 procenta na 1,1792 USD, libra proti dolaru pak odepisovala 0,45 procenta na 1,3383 USD. Britská měna se krátce dotkla týdenního minima v reakci na komentář politického editora deníku The Sun, jenž napsal na twitteru, že dosažení dohody o brexitu je v tomto týdnu nepravděpodobné.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.