ČSÚ oznámí říjnové výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodu

07.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. prosince (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v říjnu dařilo českému průmyslu, stavebnictví a obchodu se zahraničím. V září průmyslová výroba zvolnila tempo růstu, stavební výroba po šesti měsících růstu meziročně klesla a přebytek zahraničního obchodu stoupl. Předběžné údaje za říjen a případné revize zářijových výsledků zveřejní statistici v 9:00.

V září průmyslová výroba zpomalila tempo meziročního růstu na 4,4 procenta ze srpnových 5,8 procenta. Tahounem růstu byla zejména energetika a výroba aut. Analytici očekávají, že v následujících měsících se bude průmysl pozitivně vyvíjet. Jako riziko vnímají vývoj v automobilovém průmyslu, kde začíná být trh nasycený.

Stavebnictví v září vykázalo meziroční pokles o 1,1 procenta. Naposledy se stavební výroba snížila v únoru. Za tři čtvrtletí stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,2 procenta. Podle ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška bylo stavebnictví z hlediska HDP ve třetím čtvrtletí brzdou české ekonomiky.

Dobré výsledky v září ukázal i obchod s cizinou, který skončil v přebytku 20,2 miliardy korun. Meziročně byl o 800 milionů korun vyšší. Kladně se na tom podepsal obchod s auty, stroji a elektrickými zařízeními. Naopak negativní vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem. Co se týče vývozu, ten se v září zvýšil o 1,8 procenta na téměř 294 miliard korun. Loni za celý rok české firmy vyvezly zboží za 3,3 bilionu korun a za letošních devět měsíců za 2,6 bilionu korun. Exportéři očekávají, že letošní vývoz opět přepíše rekord.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.