Bankovní úvěry v listopadu stouply o 4,1 pct na 3,11 bilionu Kč

02.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 2. ledna (ČTK) - Objem bankovních úvěrů ke konci listopadu 2017 činil 3,114 bilionu korun, o 4,1 procenta více než před rokem. Růst byl nejslabší za poslední tři roky. Podnikové úvěry zpomalily růst na 1,6 procenta na 1,02 bilionu korun. Úvěry domácnostem stouply o osm procent na 1,43 bilionu korun Kč, rostly tak obdobným tempem jako v předchozích měsících. Vyplývá to z údajů České národní banky.

V listopadu domácnosti čerpaly nové úvěry v objemu 45,3 miliardy Kč, o 16,6 procenta méně než před rokem. Propad byl způsoben poklesem nových úvěrů na bydlení, jichž bylo meziročně čerpáno o téměř čtvrtinu méně, uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení 30,6 miliardy Kč byl z pohledu průměru za celé období hypotečního boomu stále nadprůměrný. Za posledních 24 měsíců domácnosti nově čerpaly na bydlení úvěry za 682 miliard Kč, průměrná měsíční hodnota tak činila 28,4 miliardy Kč. Předloňský listopad přinesl rekordní čerpání nových úvěrů na bydlení 40,5 miliardy Kč.

Předloňský listopad byl rekordní i v tom, že úrokové sazby pro nové úvěry na bydlení nalezly své dno 2,13 procenta. Během roku sazby postupně stouply na průměrných 2,37 procenta. Vzestup sazeb jde podle Zamrazilové na vrub zákona o spotřebitelském úvěru, zpřísnění doporučení pro hypotéky i zpřísnění měnové politiky ČNB.

V loňském listopadu dál panoval silný zájem o úvěry na spotřebu. Domácnosti nově čerpaly spotřební úvěry za 11,1 miliardy Kč, což je o 10,5 procenta více než před rokem.

Během listopadu podniky nově čerpaly úvěry za 38,6 miliardy Kč, o 11,8 procenta méně než před rokem. Z pohledu celoročního vývoje jde o zhruba průměr. \"Stále očekáváme, že silná investiční aktivita a postupně nabíhající čerpání EU fondů zájem o nové úvěry v podnikové sféře posílí,\" odhadla Zamrazilová.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.