Vláda projedná návrh nového zákona o distribuci pojištění

02.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 2. ledna (ČTK) - Vláda projedná ve středu návrh nového zákona, který by měl zajistit stejnou úroveň ochrany spotřebitele a regulace pro různé způsoby prodeje pojištění. Cílem zákona o distribuci pojištění a zajištění je tak podle ministerstva financí zvýšit srozumitelnost a srovnatelnost informací o finančních produktech a zvýšit nároky na profesionalitu osob působících v pojišťovnictví. Návrh zákona o distribuci pojištění a zajištění je k dispozici na internetových stránkách vlády.

Norma, která mimo jiné reaguje na směrnici EU o distribuci pojištění, by měla nahradit stávající zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.

\"Vzhledem k tomu, že nová směrnice o distribuci pojištění již neupravuje pouze zprostředkování pojištění, ale rozšiřuje svou působnost nově i na poskytování pojištění pojišťovnou prostřednictvím jejích zaměstnanců a dále obsahuje řadu koncepčních změn, navrhuje se zcela nový zákon o distribuci pojištění a zajištění a současně zrušení stávajícího zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí,\" uvádí materiál.

Nad rámec směrnice je podle MF cílem zákona rovněž dosažení jednotného přístupu k regulaci distribuce na finančním trhu v ČR jako celku. \"Stejně upravené instituty a procesy v sektorech spotřebitelských úvěrů, pojišťovnictví a na kapitálovém trhu by měly zpřehlednit právní řád, zefektivnit výkon povolovacích a dohledových činností a snížit náklady osobám, které na finančním trhu podnikají,\" uvádí v předkládací zprávě MF.

Materiál je přitom na vládu předkládán s několika rozpory. MF například navrhuje, aby Česká národní banka postihovala i osoby, které pojištění nebo zajištění distribuují bez oprávnění uděleného centrální bankou. Ta nesouhlasí s tím, že by to znamenalo nepřiměřené rozšíření okruhu osob podléhajících jejímu dohledu.

ČNB rovněž požadovala automatickou přeregistraci zhruba 175.000 stávajících pojišťovacích zprostředkovatelů bez nutnosti vést s nimi zvláštní řízení. MF naopak trvá na tom, aby proběhla plnohodnotná přeregistrace obdobně, jak tomu bylo nedávno při přechodu na nový zákon o spotřebitelských úvěrech.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.