Příjmy z poplatků investičních bank loni vystoupily na rekord

04.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 4. ledna (ČTK) - Příjmy z poplatků investičních bank loni celosvětově vzrostly o 16 procent na 104 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč). To je nejvyšší částka od roku 2000, kdy se začaly tyto údaje sledovat, uvedla dnes organizace Thomson Reuters. K nárůstu přispěla vyšší aktivita u akciových emisí.

Růst příjmů z poplatků na úroveň před krizí bude vítanou zprávou pro globální poradce, kteří si stěžují, že na ně mají negativní dopad požadavky regulačních orgánů v době, kdy je na trhu silná konkurence menších hráčů.

Po poklesu v roce 2016 příjmy investičních bank z poplatků za vydávání akcií vzrostly o 41,5 procenta na 22 miliard USD. Příjmy z poplatků za vydávání dluhopisů se pak zvýšily o téměř 15 procent na 31 miliard dolarů, a překonaly tak příjmy z poplatků za poradenství při fúzích a akvizicích.

Největšími firemními klienty byla v loňském roce společnost Japan Post Holdings, která nabídla akcie na trhu, a japonská SoftBank Group, která koupila koncem prosince velké množství akcií Uber Technologies. Japan Post na poplatcích zaplatila 382 milionů USD a SoftBank 378 milionů USD. V Japonsku celkové příjmy investičních bank z poplatků vzrostly o 50 procent na 5,5 miliardy USD.

Největší investiční bankou podle příjmů z poplatků byla loni J.P. Morgan. Celkem získala podle odhadů Thomson Reuters 6,7 miliardy USD, tedy více než šest procent z celkové částky.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.