Prosincová meziroční inflace byla nižší než odhady ČNB

10.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 10. ledna (ČTK) - Prosincová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší než očekávala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 2,4 procenta z listopadových 2,6 procenta.

Důvodem byla podle Holuba mírně nižší než očekávaná jádrová inflace. \"Ve stejném směru - ovšem ve velmi malé míře - působil na odchylku skutečnosti od prognózy též pomalejší meziroční růst regulovaných cen a cen potravin,\" uvedl. Naopak ceny pohonných hmot překonaly očekávání ČNB a dopady změn nepřímých daní v prosinci odpovídaly prognóze ČNB.

Data podle Holuba potvrzují vyznění prognózy ČNB, podle které inflace setrvá ve zbytku letošního roku nad dvouprocentním cílem, nicméně v rámci jeho tolerančního pásma. \"Celkové inflační tlaky jsou i nadále výrazné, přičemž odrážejí zrychlenou mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky,\" uvedl.

Domácí náklady podle Holuba ještě krátkodobě zrychlí růst v souvislosti s napjatou situaci na trhu práce. \"Poté se domácí inflační tlaky s přispěním stabilizačního působení měnové politiky zmírní. Stále však budou převažovat nad protiinflačním působením dovozních cen,\" uvedl. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2018 a 2019, se inflace podle něj vrátí k dvouprocentnímu cíli.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.