Prodej aut v Rusku loni stoupl o 11,9 procenta

12.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Moskva 12. ledna (ČTK) - Ruský automobilový trh loni poprvé od krize vzrostl a oživil více, než se čekalo. Za celý rok se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil o 11,9 procenta na téměř 1,6 milionu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. K vysokému růstu přispělo ekonomické oživení země.

Loni v září AEB zlepšilo svůj výhled růstu prodeje aut za celý rok na 10,8 procenta z předchozích čtyř procent.

V samotném prosinci pak prodej aut stoupl meziročně o 14 procent na 166.000 vozů.

\"Trh má ještě dlouhou cestu k návratu na svoji původní sílu, ale první a důležitý krok správným směrem byl učiněn,\" komentoval výsledky předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Pozici jedničky na ruském trhu si loni udržela domácí automobilka AvtoVAZ a její vozy Lada. Její podíl na trhu loni stoupl na 14,5 procenta a prodej se zvýšil o 17 procent. Prodej české automobilky Škoda vzrostl o 12,5 procenta na 62.302 aut, podíl na trhu zůstal beze změny na 3,9 procenta.

Nejlépe se loni prodával model Rio jihokorejské automobilky Kia. Z modelů české automobilky Škoda byl největší zájem o Rapid, kterému patřila 15. příčka, Octavia A7 skončila na 20. místě.

Kdysi vzkvétající ruský automobilový trh se v uplynulých letech stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Prodej aut se od roku 2012, kdy dosáhl rekordních téměř tří milionů, snížil o polovinu.

Rusko je nyní podle prodeje aut pátým největším automobilovým trhem v Evropě za Německem, Británií, Francií a Itálií. Má tak velký prostor pro další růst, upozornila agentura DPA.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.