Juncker: Bulharsko se přiblížilo eurozóně, zatím ale nedostatečně

12.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Sofia 12. ledna (ČTK) - Bulharsko, které chce přijmout společnou evropskou měnu euro, udělalo v procesu sbližování své ekonomiky s eurozónou značný pokrok, dost práce má ale stále před sebou. Prohlásil to dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten v Sofii ocenil stav veřejných financí této balkánské země a řekl, že všem zemím, které splní daná konvergenční kritéria, by mělo být umožněno přijmout euro.

\"Neřekl jsem, že Bulharsko bude automaticky dalším členem eurozóny, tato země ale jde správným směrem,\" řekl s tím, že nezaměstnanost klesá a rozpočtová situace je solidní. \"Takže pokud jde o konvergenci, nastal zde skutečný pokrok,\" uvedl šéf EK. Dodal přitom, že Bulharsko ještě neudělalo dost a že \"naši bulharští přátelé si toho jsou vědomi\".

Bulharský ministr financí Vladislav Goranov ve čtvrtek prohlásil, že země se zapojí do evropského mechanismu směnných kurzů ERM-2 do letošního června. Měna země, která chce vstoupit do eurozóny a zavést euro, musí v režimu ERM-2 strávit alespoň dva roky.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.