Senátoři chtějí zklidnit pnutí v ČRo kvůli reportážím o Agrofertu

13.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. února (ČTK) - Za běžný pracovní a názorový spor dnes označil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral střet, který vyvolala jeho kritika reportáže o hospodaření Agrofertu na cizích pozemcích. Situace se podle Zavorala už uklidnila po prohlášení, v němž odvolal své výroky o účelovosti reportáže. Řekl to při jednání senátní komise pro sdělovací prostředky, která jednomyslně doporučila zklidnit situaci ve veřejnoprávním rozhlasu a nalézt řešení v duchu požadavků zákona o Českém rozhlasu.

Senátoři z komise se shodli na tom, že veřejnoprávní rozhlas by měl fungovat bezchybně a podávat objektivní ověřené informace. Pnutí kvůli reportáži by se mělo uklidnit, aby nepřerostlo v \"neřešitelnou situaci, která by všem zaměstnancům Českého rozhlasu znemožňovala provádět kvalitní práci,\" citovala z usnesení komise její předsedkyně Daniela Filipiová (ODS).

Rozhlas v reportáži Janka Kroupy informoval loni na konci listopadu o tom, že koncern Agrofert, který do loňského února vlastnil současný předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO), hospodaří na 1700 hektarech polností s neujasněnou majetkovou strukturou. Na většinu pozemků podle reportáže navíc pobírá dotace. Následně o příspěvku diskutovala Rada Českého rozhlasu, na reportáž jako na neobjektivní si stěžoval místopředseda rady Tomáš Kňourek. Proti Zavoralově kritice se v petici ohradily dvě stovky zaměstnanců rozhlasu.

Kroupa dnes zpochybňování své práce odmítl. Upozornil, že reportáž před odvysíláním prošla standardní schvalovací procedurou. Situace má podle něj řešení uvnitř rozhlasu, například v tom, že se oddělí jeho manažerské a žurnalistické vedení.

Zavoral řekl, že jako generální ředitel má právo hodnotit práci zaměstnanců rozhlasu. Podotkl také, že odmítl stížnosti Agrofertu na reportáž a jeho žádosti o omluvu. Trvá ale na tom, že reportáž byla pochybením z hlediska formy. \"Z mého pohledu ta práce nebyla kvalitně odvedena,\" prohlásil. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podle šéfa rozhlasu požádala o vyjádření, proč v reportáži \"nedošlo k jednoznačné objektivitě\". Stanovisko ke sporu má počátkem března dodat Etická komise Českého rozhlasu.

Senátorka ČSSD Eva Syková nechce, aby média suplovala práci policie. Doporučovala kvůli tomu, aby investigativní reportáže v rozhlase byly zřetelně odděleny podobně jako v České televizi. Renata Chmelová (KDU-ČSL) uvedla, že v kauze pochybil Zavoral svou kritikou. Václav Chaloupek z klubu STAN varoval před tlakem ANO, KSČM a SPD na veřejnoprávní média, stížnost Agrofertu byla podle něj \"jednou ze zkoušek odolnosti\".

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.