Erste Bank zvýšila loni čistý zisk o 4 procenta na 1,31 mld. eur

28.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Vídeň 28. února (ČTK) - Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, loni zaznamenala rekordní čistý zisk v historii. Zvýšil se o čtyři procenta na 1,31 miliardy eur (33 miliard Kč) z 1,26 miliardy eur v předchozím roce. Výsledek, který dnes banka oznámila, silně podpořil růst ekonomik střední a východní Evropy, který překonal Evropu západní a který má pokračovat i v letošním roce. Dividendu firma zvýší o 20 procent na 1,20 eura.

Roční výsledek je v souladu s očekáváním analytiků. Provozní výnosy byly na téměř stejné úrovni, když dosáhly 6,67 miliardy eur (170 miliard Kč), a oproti roku 2016 se tak snížily o 0,3 procenta.

Banka vyzdvihla \"výjimečný čistý příliv klientských vkladů ve výši 13 miliard eur a silnou poptávku ze strany podnikatelů a domácností\". Těm podle svého vyjádření poskytla nové úvěry v objemu přesahujícím devět miliard eur.

I v samotném čtvrtém čtvrtletí zůstaly provozní výnosy v porovnání se stejným obdobím předchozího roku téměř beze změny na 1,73 miliardy eur. Čistý zisk se ale zvýšil na 328,6 miliardy eur z 85,6 miliardy eur.

V příštím roce chce Erste investovat do zaměstnanců a rozvíjet bankovní platformu George. Cílem je plně digitalizovaná banka.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. České spořitelně, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, loni klesl čistý zisk meziročně o 5,5 procenta na 14,6 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 5,4 procenta na 19 miliard korun.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.