Zavedení cel vyvolalo v USA kritiku, nelíbí se ani republikánům

09.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 9. března (ČTK) - Rozhodnutí amerického prezidenta zavést cla na dovoz oceli a hliníku vyvolalo ve Washingtonu spíše negativní reakce, kritikou Donalda Trumpa nešetřili ani republikánští kongresmani. Odpůrci prezidentova rozhodnutí se obávají dopadu na americkou ekonomiku a vyzývají k rozšíření výjimek.

Paul Ryan, republikánský šéf Sněmovny reprezentantů, v projevu v Atlantě prohlásil, že není přítelem široce zaváděných a \"přemrštěných\" cel. Výzvu Trumpovi, aby znovu zvážil zavedení cel a zabránil nechtěným negativním následkům, poslalo už ve středu do Bílého domu víc než sto republikánských poslanců dolní komory Kongresu.

Kritiku Bílého domu neskrýval ani vůdce senátní republikánské většiny Mitch McConnell, kterému vadí rozsah celních opatření, která Trump zavedl. \"Členové Senátu včetně mne jsou znepokojeni rozsahem navrhovaných cel na ocel a hliník a jejich dopadem na americké občany a firmy,\" uvedl McConnell v prohlášení. Těší ho, že prezident oznámil výjimky, ale \"zůstávají vážné otázky, zda tato cla jsou dostatečně cílena a dostatečně omezena\".

Šéf americké obchodní komory Tom Donohue na Trumpův krok odpověděl varováním, že může vyvolat obchodní válku. Zavedení cel může ohrozit ekonomické oživení, které přináší prezidentská daňová reforma a odbourání regulačních opatření dřívější vlády, řekl. \"Vyzýváme vládu, aby toto riziko brala vážně,\" konstatoval Donohue.

Opatrně komentoval zavedení cel Kevin Brady, šéf daňového výboru Sněmovny reprezentantů. \"Výjimka pro Kanadu a Mexiko je dobrý první krok. Vyzývám Bílý dům, aby zúžil platnost tohoto opatření tak, aby byl zasažen žádoucí cíl, nikoli americké firmy, dělníci a jejich rodiny,\" řekl Brady, který je stejně jako Trump republikán.

Eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová ve čtvrtek na twitteru napsala, že Evropská unie jako blízký spojenec USA by měla být z celního opatření vyjmuta. \"V následujících dnech se pokusím věc objasnit,\" uvedla s tím, že se v sobotu v Bruselu setká s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.