ČSÚ dnes zveřejní údaje o průměrné mzdě na konci loňského roku

09.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 9. března (ČTK) - Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o průměrných mzdách za loňské čtvrtletí a z celý rok 2017. Podle odhadů analytiků růst průměrné mzdy překonal ve čtvrtém čtvrtletí loni sedm procent. Reálný růst, po zahrnutí inflace, pak činil až pět procent. Průměrná mzda tak podle ekonomů rostla rychleji než ve třetím čtvrtletí, především díky růstu platů ve veřejném sektoru a vyplácení bonusů na konci roku.

Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Obecně přitom platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

\"Ve čtvrtém čtvrtletí by mzdy měly meziročně akcelerovat oproti předchozímu čtvrtletí, neboť rok 2017 byl pro většinu firem úspěšný, což by se mělo odrazit na bonusech. K tomu musíme připočíst napjatý trh práce, který vyvíjí enormní tlak na zvyšování mezd,\" uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 6,8 procenta na 29.050 Kč. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen stoupla o 4,2 procenta.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.