Americký dolar po páteční zprávě o nezaměstnanosti klesá

12.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 12. března (ČTK) - Americký dolar dnes oslabuje vůči většině předních světových měn. Může za to páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, která ukázala, že mzdy nadále rostou velmi pomalým tempem. To pravděpodobně zabrání centrální bance USA (Fed), aby v letošním roce zvýšila úrokové sazby více než třikrát.

Kolem 17:15 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 procenta na 90 bodů. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 procenta na 1,2322 USD a k jenu o 0,2 procenta na 106,57 JPY. Euro vůči jenu kleslo 0,1 procenta na 131,29 JPY.

Páteční zpráva ministerstva práce ukázala, že počet nových pracovních míst vzrostl v únoru nejvíce za jeden a půl roku a rychleji, než se čekalo. Průměrná hodinová mzda se však zvýšila jen o 0,1 procenta a růst zpomalil z 0,3 procenta v lednu. Meziročně pak mzda stoupla o 2,6 procenta. Podle analytiků pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb by bylo potřeba, aby mzdy rostly o více než tři procenta.

Na dolar má také negativní dopad obava z ochranářské obchodní politiky USA. Prezident Donald Trump minulý týden podepsal zavedení cel na dovoz ocele a hliníku, s výjimkou Mexika a Kanady.

\"Zůstáváme obezřetní ve výhledu amerického dolaru a opakujeme, že opatření v oblasti cel, dokonce pouze v omezeném rozsahu, se v minulosti neodrazila pozitivně na vývoji dolaru,\" řekl agentuře Reuters měnový stratég Scotiabank Shaun Osborne.

Výhled eura však zůstává po zasedání měnového výboru Evropské centrální banky v uplynulém týdnu nejistý. Euro minulý týden oslabilo, protože ECB uvedla, že inflační očekávání zůstává tlumené a je stále připravena prodloužit program nákupu dluhopisů.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.