Hlavní akciový index Dow Jones kvůli clům oslabil, dolar klesl

12.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 12. března (ČTK) - Akcie ve Spojených státech se dnes vydaly oběma směry. Obavy z dopadu zavedení cel měly negativní dopad na průmyslové společnosti a poslaly dolů indexy Dow Jones a S&P 500. Technologický index však díky příznivým zprávám ze sektoru posílil.

Index Dow Jones klesl o 157,13 bodu, tedy 0,62 procenta, na 25.178,61 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 se snížil o 3,55 bodu, neboli 0,13 procenta, na 2783,02 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 27,51 bodu, čili 0,36 procenta, na 7588,32 bodu.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz ocele a hliníku mělo negativní dopad na firmy, které jsou velkými spotřebiteli obou kovů, protože cla mohou zvýšit jejich náklady a ohrozit prodej v zahraničí. Oslabily tak akcie výrobce letadel Boeing či výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar.

Náladu na trhu částečně zmírnila zpráva CNBC, že horkým kandidátem na místo ekonomického poradce Bílého domu po Gary Cohnovi je Larry Kudlow, kterého někteří investoři považují podobně jako Cohna za většího zastánce volného obchodu, než jsou další poradci. Zatím to však podle analytiků nestačí k tomu, aby to zahnalo obavy z vypuknutí obchodní války.

Technologickému indexu se podařilo posílit díky několika zprávám z odvětví. Jednou z nich jsou další signály oficiálního nesouhlasu s nabídkou firmy Broadcom na převzetí amerického výrobce grafických čipů Qualcomm. Akcie Micron Technologii stouply o více než deset procent díky lepšímu hodnocení analytiky firmy Nomura. Posílily také výrobci optických komponentů Oclaro a Lumentum po zprávě o spojení, napsala agentura Reuters.

Americký dolar dnes oslabil vůči většině předních světových měn. Může za to páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, která ukázala, že mzdy nadále rostou velmi pomalým tempem. To pravděpodobně zabrání centrální bance USA (Fed), aby v letošním roce zvýšila úrokové sazby více než třikrát.

V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 89,89 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,3 procenta na 1,23 USD a k jenu o 0,4 procenta na 106,34 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,2 procenta na 131,22 JPY.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.