Čína dala Bayeru podmíněný souhlas s převzetím Monsanta

13.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Peking 13. března (ČTK) - Čínské ministerstvo obchodu dalo německému chemickému a farmaceutickému koncernu Bayer podmíněný souhlas s převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolarů (1,3 bilionu Kč). Ministerstvo dnes na svých internetových stránkách oznámilo, že koncernu nařídilo zbavit se některých globálních aktivit v produkci zeleninových semen, kukuřice, sojových bobů, bavlny a herbicidů.

Monsanto je největším světovým producentem osiv. Spojením s Bayerem by tak vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.

Aby si Bayer zajistil od antimonopolních úřadů povolení k převzetí Monsanta, už dříve slíbil, že prodá část své divize Crop Science. Ta se zabývá produkcí herbicidů a osiva a Bayer ji za 5,9 miliardy eur nabídl německé skupině BASF spolu s aktivitami v oblasti produkce zeleninových semen. O obou akvizicích firmy jednají.

Koncern Bayer se navíc zavázal udělit čínským vývojářům softwaru pro zemědělskou správu \"spravedlivý, přiměřený a nediskriminační přístup\" k digitálním nabídkám sloučeného podniku v Číně.

Fúze už má souhlas brazilského regulačního úřadu a podle dva týdny staré zprávy agentury Reuters ji nejspíš podmíněně schválí i Evropská komise. Koncern tehdy uvedl, že během několika týdnů očekává i vyjádření regulačního úřadu Spojených států. V Rusku se ale Bayer s regulačním úřadem soudí, aby si v přezkumném řízení \"zajistil svá práva\".

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.