Raiffeisenbank klesl čistý zisk o šest procent na 642 milionů Kč

15.05.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 15. května (ČTK) - Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí 2018 klesl čistý zisk meziročně o 5,8 procenta na 642 milionů korun. Důvodem byl jednorázový výnos z prodeje státních dluhopisů v prvním kvartálu 2017. Celková aktiva banky klesla o 2,1 procenta na 345 miliard korun. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

\"V průběhu prvního čtvrtletí 2018 v porovnání se stejným obdobím loňského roku rostl jak objem depozit, tak i úvěrů. Mírný meziroční pokles čistého zisku byl zapříčiněn jednorázovým výnosem z prodeje státních dluhopisů v prvním kvartálu 2017. Bez tohoto jednorázového vlivu by čistý zisk banky meziročně vzrostl,\" komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 15,6 procenta na 1,75 miliardy Kč. Toto zvýšení táhl zejména nárůst tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků mírně vzrostly o 1,1 procenta na 458 milionů Kč.

Aktiva se snížila hlavně v důsledku nižšího zůstatku přebytečné likvidity uložené v centrální bance. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 4,3 procenta na 216 miliard Kč. K růstu přitom došlo zejména ve financování domácností ve formě hypoték a spotřebitelských úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 2,7 procenta na 248 miliard korun. Stejně jako v případě aktiv je i zde růst tažen primárně domácnostmi.

Celkové provozní výnosy banky klesly o čtyři procenta. Za poklesem stály zejména výnosy z operací na finančních trzích, které se snížily téměř o polovinu na 353 milionů Kč. Důvodem byla skutečnost, že výnosy prvního čtvrtletí 2017 jednorázově navyšoval příjem z prodeje státních dluhopisů. Provozní náklady 1,65 miliardy korun zůstaly prakticky na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí 2017.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

fd mal

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.