Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí klesl na 4,322 bilionu Kč

21.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 21. června (ČTK) - Zahraniční dluh Česka v letošním prvním čtvrtletí klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o 25,1 miliardy Kč. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 84,3 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Z hlediska jednotlivých sektorů se v zahraničním dluhu snížilo zejména zadlužení bankovního sektoru, které včetně závazků ČNB tvoří 42,7 procenta celkové zadluženosti. K poklesu závazků bankovního sektoru přispělo splácení krátkodobých zahraničních vkladů.

Ve snížení dluhů ostatních sektorů se promítl hlavně pokles přijatých obchodních úvěrů. Zahraniční závazky ostatních sektorů zaujímají 37,1 procenta z celkového dluhu a podíl vládního sektoru na něm činí 20,2 procenta.

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 72,7 procenta. Zbytek jsou závazky veřejného sektoru, do kterých se podle ČNB zahrnují závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a subjektů s majoritní účastí státu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.