Rada ČNB dnes bude rozhodovat o úrokových sazbách

27.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. června (ČTK) - Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků by rada mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Důvodem je podle nich především slabší kurz koruny proti euru, než centrální banka odhadovala. Navíc růst mezd i inflace je proti odhadům ČNB vyšší.

Někteří ekonomové ale upozornili, že zvýšení není jisté kvůli tomu, že na zasedání nebude viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten patří k výrazným zastáncům růstu úrokových sazeb. Když rada nezvýší sazby v červnu, určitě tak učiní na počátku srpna, shodli se analytici.

Koruna minulý týden oslabila až k 26 korunám za euro, obchodovala se tak na nejslabších letošních úrovních. ČNB v aktuální prognóze počítá ve druhém čtvrtletí s průměrným kurzem koruny na 25,20 Kč/EUR.

\"Rychlý růst mezd, objemu hypoték a slabší kurz koruny nahrávají rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Proto by nemělo být překvapením, pokud by k tomu ČNB sáhla již v červnu, případně o prázdninách,\" uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Rozhodnutí ČNB zveřejní ve 13:00. Tisková konference po jednání rady se zpravidla koná ve 14:15 a je přístupná pouze zástupcům médií.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.