Rada ČNB dnes jednomyslně zvýšila úrokové sazby

27.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. června (ČTK) - Bankovní rada České národní banky dnes jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Důvodem pro zvýšení sazeb byl ekonomický vývoj, kdy výrazně rostou mzdy, koruna v posledních týdnech oslabila a inflace se dostala nad dvouprocentní cíl ČNB. Z ankety ČTK pak vyplývá, že tuzemské banky se časem chystají růst sazeb promítnout do ceny hypotečních úvěrů. Zvyšovat úroky spotřebitelských úvěrů ani vkladů se nechystají.

\"Dnes byla ta situace tak jasná, že nebyl důvod odkládat toto rozhodnutí,\" uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Rada podle něj zároveň označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky v aktuální prognóze jako proinflační, tedy ve prospěch růstu spotřebitelských cen. Mezi rizika zařadil slabší než očekávaný kurz koruny, vyšší než očekávanou inflaci a silnější inflační tlaky ze zahraničí.

\"Dnešní rozhodnutí centrální banky lze považovat za správné,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Vývoj ekonomiky podle něj není tlumen silnějším kurzem koruny, jak se předpokládalo. Ve své poslední prognóze ČNB čekala průměrný kurz koruny vůči euru ve druhém čtvrtletí 25,2 Kč za euro. Skutečný průměrný kurz koruny se podle Seidlera pohybuje kolem 25,6 Kč za euro.

Po oznámení o zvýšení sazeb koruna posílila k 25,70 Kč/EUR. Před 16:00 se obchodovala na 25,85 Kč/EUR.

\"Rozhodně nejsme v žádné urgentní situaci. Pohyby kurzu v malé otevřené ekonomice jsou zcela normální. Trend, který jsme nastolili, bude pokračovat, ale s jakou intenzitou je dnes těžké odhadovat. Necháváme dnes tuto věc otevřenou na novou prognózu,\" uvedl dále guvernér.

Tuzemské banky se časem chystají promítnout vyšší úrokové sazby ČNB do ceny hypotečních úvěrů. Zvyšovat úroky spotřebitelských úvěrů ani vkladů se nechystají. Česká spořitelna pak oznámila, že připravuje zlevnění hypotečních úvěrů s delší dobou splatnosti.

\"Zvýšení sazeb ze strany ČNB velmi pravděpodobně promítneme během července do sazeb hypotečních úvěrů. Našich spotřebitelských úvěrů by se změna sazeb neměla dotknout,\" řekl ČTK ředitel pro úvěrové produkty Moneta Money Bank Tomáš Kostrhoun. UniCredit Bank zareaguje následně podle vývoje na finančním trhu. \"Předpokládáme, že může dojít k mírnému navýšení sazeb u hypoték,\" míní mluvčí banky Petr Plocek.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu.

ČNB zvýšila dnes také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na dvě procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo šest ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl, který je výrazným zastáncem růstu úrokových sazeb.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.