Analytici: Růst cen zv červnu zrychloval třetí měsíc v řadě

11.07.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. července (ČTK) - Zrychlování růstu cen pokračovalo v červnu třetí měsíc v řadě, inflace byla podle analytiků oslovených ČTK nejvyšší od loňského listopadu. Důvodem jejího nárůstu jsou hlavně ceny elektřiny, benzinu, brambor a másla. Vývoj inflace tak podle nich nahrává rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem, uvedl dnes Český statistický úřad.

\"Inflace se v červnu podle očekávání vyhoupla na letošní maximum, ovšem již třetí měsíc v řadě byl její růst rychlejší, než činil konsensus na trhu,\" uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Na zrychlení meziroční inflace měly podle něj zásadní vliv ceny pohonných hmot, kde kombinace jejich poklesu loni v červnu a čerstvého zdražování zvedla jejich meziroční přírůstek již do dvouciferných hodnot.

Inflace v červnu vystřelila na svou nejvyšší hodnotu od loňského listopadu, doplnil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Průměrná cenová hladina meziměsíčně vzrostla o 0,4 procenta. Koruna na vyšší čísla překvapivě skoro vůbec nereagovala. Po zpomalení na konci roku se podle něj zdálo, že rapidně rostoucí mzdy se výrazněji nepropisují do cenového vývoje. Květen a červen však ukazují, že šlo pouze o zpoždění. Rostoucí mzdy podle všeho již inflaci podporují, podotkl.

Analytik společnosti Deloitte David Marek označil za příčiny červnového zvýšení inflace elektřinu, benzín, brambory a máslo. \"Žádné velké drama ve vývoji inflace se nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi dvěma až třemi procenty,\" odhadl.

Současné zrychlení spotřebitelské inflace podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání České národní banky. Měnové podmínky se od konce června, kdy centrální banka naposled zvýšila sazby, spíše uvolnily. Koruna od té doby oslabila k úrovni 26,0 Kč za euro a inflace ukazuje potřebu dalšího zchlazení ekonomiky. Pro korunu je tak dnešní statistika inflace pozitivní zprávou, dodal.

Červnová hodnota inflace bude podle Rožumberského pravděpodobně jejím letošním vrcholem. Efekt růstu cen ropy na ceny pohonných hmot v Česku se pomalu vyčerpává a už v červenci také opustí bázi silný nárůst cen potravin ve stejném měsíci loňského roku. Inflace se však i nadále bude držet nad dvouprocentním cílem ČNB, poznamenal. Táborský pro rok 2018 odhadl průměrnou míru inflace ke dvěma procentům.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.