Zahraniční investice v USA loni klesly o 32 procent

12.07.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 12. července (ČTK) - Objem nových přímých zahraničních investic ve Spojených státech loni navzdory snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho inauguraci klesl. Podle údajů Úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA) výdaje zahraničních investorů za nákup, zřízení nebo expanzi podnikání v USA loni klesl o 32 procent na 259,6 miliardy USD (5,8 bilionu Kč).

Investice klesají od roku 2015, kdy dosáhly rekordních 439,5 miliardy dolarů. Pokles v USA je v souladu s mezinárodním trendem, je však mnohem výraznější. Podle dubnové zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se zahraniční investice celosvětově snížily o 18 procent. K poklesu ve Spojených státech OECD poznamenala, že investoři zřejmě čekali na Trumpovu daňovou reformu. Pokud je to pravda, znamenalo by to, že po schválení daňové reformy loni v prosinci by se letos investice měly opět zvýšit, upozornila agentura DPA. Nicméně někteří investoři už oznámili, že budou kvůli Trumpově celní politice opatrní.

Trump zahájil obchodní spory s řadou zemí, včetně Číny, Kanady či Evropské unie, což by mohlo mít dopad na zahraniční investice. Z jednotlivých zemí nejvíce investovala v USA Kanada, a to 66,2 miliardy USD. Následovaly Británie, Japonsko a Francie. Celá EU pak měla na nových investicích loni podíl 40 procent.

Z jednotlivých odvětví pak nejvíce, až 40 procent, nových přímých investic přilákal zpracovatelský sektor. V rámci zpracovatelského sektoru byl největší zájem o výrobu potravin. Velké byly investice také v oblasti informací, realit, pronájmu a leasingu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.