Soud schválil reorganizační plán společnosti Vítkovice Revmont

12.07.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ostrava 12. července (ČTK) - Insolvenční soud v Ostravě schválil reorganizační plán společnosti Vítkovice Revmont, která je v úpadku od loňského března. O plánu musel rozhodovat soud, protože věřitelská schůze jej kvůli nepřítomnosti některých věřitelů letos v březnu neschválila. Usnesení soudu bylo zveřejněno v Insolvenčním rejstříku.

Samosoudce David Stošek konstatoval, že podmínky pro schválení plánu byly splněny. Hlasovali pro něj všichni věřitelé, kteří byli přítomni na březnové schůzi. Jenže plán tehdy nemohl být schválen, protože na schůzi nebyli přítomni věřitelé ze všech skupin. \"Proti Reorganizačnímu plánu nebyly v průběhu řízení podány jakékoli námitky,\" uvedl soudce.

Reorganizační plán předpokládá, že provoz firmy bude pokračovat a objem jejích zakázek se bude zvyšovat. Pohledávky hodlá společnost platit mimo jiné z očekávaného zisku nebo z prodeje nemovitých věcí. Mezi věřitele by se měla rozdělit část peněžních prostředků firmy a také pohledávky, které vymůže od svých dlužníků. Kdyby provoz nebyl tak ziskový, jak firma očekává, měl by financování zajistit úvěr. Pokud by šel podnik do konkurzu, hodnota jeho majetkové podstaty by podle znaleckého posudku činila necelých 23,5 milionu korun.

Vítkovice Revmont fungují jako obchodní a projektová společnost a mají jen několik zaměstnanců. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost. Zdůvodnila to rozhodnutím finančního úřadu, podle nějž má uhradit za své dodavatele zhruba 37,9 milionu korun jako doplatek na dani z přidané hodnoty. Přes 30 věřitelů pak u soudu přihlásilo pohledávky dohromady za 250 milionů korun, insolvenční správce David Vandrovec ale uznal pohledávky jen zhruba za 90 milionů korun. Největšími uznanými věřiteli jsou další firmy z vítkovické skupiny. V loňském roce byla firma ve ztrátě zhruba 2,5 milionu korun.

Jediným akcionářem Revmontu je nyní společnost Vítkovice Holding, která zastřešuje firmy ve skupině VMG. Její akcie mají podle reorganizačního plánu zaniknout a novými akcionáři se mají stát další firmy ze skupiny.

Firmy ve skupině Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka mají celkem okolo 2000 zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Revmont a Vítkovice Envi v reorganizaci. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, některé dceřiné firmy skupina prodala. Během tří let tak skupina výrazně zeštíhlela, ještě před třemi lety zaměstnávala přes 8000 lidí. Do skupiny patří například společnosti Vítkovice Hammering, Vítkovice IT Solutions nebo Vítkovice Mechanika.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.