Prodej aut v Číně se v září už třetí měsíc za sebou snížil

12.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Peking 12. října (ČTK) - Prodej aut v Číně se v srpnu už třetí měsíc za sebou snížil. Meziročně klesl o 11,6 procenta na 2,39 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Je to špatná zpráva zejména pro mezinárodní automobilky, od americké General Motors po japonskou Toyota Motor, které největší světový trh s auty považují za důležité odbytiště.

CAAM příčiny poklesu neuvedl. Minulý měsíc pokles zdůvodnil zpomalující ekonomikou a obchodní válkou.

Naposledy se prodej aut v Číně zvýšil letos v červnu, a to o 4,8 procenta. Za prvních devět měsíců roku se v Číně prodalo 20,49 milionu aut, o 1,5 procenta více než za stejné období loňského roku.

Zpomalení na automobilovém trhu by mohlo být varováním před dopadem obchodní války na celkový růst druhé největší ekonomiky, myslí si analytici podle agentury Reuters. Automobilové odvětví v Číně navíc prochází zásadními změnami, přestávají platit po desetiletí uplatňovaná omezení, která zahraničním partnerům znemožňovala vlastnit ve společných podnicích s Číňany většinu.

Ve čtvrtek oznámila německá automobilka BMW, že se jako vůbec první výrobce aut dohodl na získání většinového podílu v podniku, který provozuje společně s čínským partnerem Brilliance China Automotive Holdings.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.