Nováková: Jméno kupujícího ostravských hutí mě nepřekvapilo

12.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. října (ČTK) - Ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) oznámené jméno kupujícího ostravských hutí nepřekvapilo. Schůzku se společností Liberty House neplánuje iniciovat, předpokládá, že se firma ozve sama. Nováková to dnes řekla ČTK. Novému vlastníkovi podnik prodá současný vlastník, skupina ArcelorMittal, patřící indickému miliardáři Lakšmímu Mittalovi.

\"Liberty House byla jednou ze dvou firem se kterou ArcelorMittal jednal, tou druhou byla British Steel, takže nás to nepřekvapilo. Mě to nepřekvapilo ani z toho úhlu pohledu, že firma patří do skupiny Gupta Group, která je indická, takže i toto mohlo sehrát nějakou roli. Předpokládáme. že nový vlastník se hutí ujme a bude pokračovat ve výrobě, tak jak je v podmínkách, které nařídila Evropská komise,\" uvedla Nováková.

Skupina ArcelorMittal kromě ostavských hutí Liberty House prodá i své ocelářské podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. Uvedené podniky jsou součástí kompenzace. ArcelorMittal je musí prodat kvůli zachování hospodářské soutěže, protože kupuje největší evropskou ocelárnu, italskou huť Ilva.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že Liberty House je velká průmyslová skupina, kterou založil a vede miliardář Sanjeev Gupta, Brit s indickými kořeny. \"Při výběru tedy mohla sehrát roli určitá národní náklonnost mezi majiteli obou společností. Liberty House má zdroje na nákup prodávaných hutí, i když je nutné uvést, že pro skupinu je nákup relativně veliký. Proto si na nákup bude muset půjčit peníze,\" řekl ČTK Tomčiak.

Ocelářská kapacita Liberty House se podle něj nákupem zdvojnásobí. \"Nový vlastník se určitě bude snažit o další rozvoj podnikání, takže zaměstnanci se nemusí obávat jeho dalších kroků. V minulosti už Gupta koupil řadu menších oceláren a zpracovatelů kovů. Tyto podniky revitalizoval a zajistil pokračování výroby. Liberty House patří ve Velké Británii mezi největší dodavatele komponentů pro automobilový průmysl, což by mohlo pomoct při vyjednávání kontraktů pro ostravské hutě,\" dodal Tomčiak.

ArcelorMittal Ostrava (AMO) produkuje ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. I s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. V roce 2017 vytvořil AMO čistý zisk 3,2 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než v roce 2016.

Společnost Liberty se sídlem v Londýně patří do GFG Alliance, což je globální skupina působící v oblasti výroby energie, těžebního průmyslu, kovozpracujícího průmyslu, inženýrství, logistiky a finančních služeb. Další pobočky společnosti jsou v Dubaji, v Hongkongu, v Singapuru, v Sydney, v Paříži a v New Yorku. Skupina působí přibližně ve 30 zemích světa a má přibližně 14.000 zaměstnanců. Její obchodní obrat přesahuje 15 miliard dolarů (více než 330 miliard korun).

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.